Roads: Maunsell, Shaughnessy tops at Irish Runner ‘5’

Kevin Maunsell (Clonmel)

Clonmel’s Kevin Maunsell was a comfortable winner of the 15th Irish Runner 56-Mile, held on a gloriously sunny morning in the Phoenix Park.

Maunsell, winner of the Ballycotton ’10’ last March,  came home in 24 mins 18 secs, with Rathfarnham’s Sean Hehir eleven seconds adrift for second. For third place, John Coghlan of MSB beat  William Maunsell of Clonmel, who is Kevin’s younger brother and more of a track man. Finishing fifth was Peter Somba of Dunboyne – his first loss on Irish soil this summer.

DSD’s Laura Shaughnessy was first woman ahead of Siobhan O’Doherty of Borrisokane and the evergreen Annete Kealy from Raheny who was first W45.

IN TRIM last night, over 700 turned out for the annual Braveheart Trail race. Winners were Jack McGowan and Laura Buckley.

15th Irish Runner 5-Mile, Phoenix Park, Dublin (1,983 entries; www.myrunresults.com; women’s masters results provisional)
Men: 1 Kevin Maunsell (Clonmel) 24.18, 2 Sean Hehir (Rathfarnham WSAF) 24.29, 3 John Coghlan (MSB) 24.36, 4 William Maunsell (Clonmel) 24.38, 5 Peter Somba (Dunboyne AC) 24.44, 6 Freddy Sittuk (Raheny) 24.45, 7 Mark Kenneally (Clonliffe) 25.24, 8 Mark Batres 26.02, 9 Rob Cross (Crusaders, M40) 26.31, 10 Richard Gorman (M40) 26.36, M40: 3 Ciaran McCarthy 27.04. M45: 1 Peter Gaffney 28.24, 2 Shane Boyle 28.58, 3 Eamon Traynor 29.56. M50: 1 Damien Martin (Raheny Shamrock) 27.57, 2 Michael Finn 31.26, 3 Luca Liverani 31.54. M55: Paul Tester 33.00, 2 Brendna Hogan 33.16, 3 Tony Griffin 33.53. M60: 1 Barry Gaetanby 32.09, 2 Eugene Doherty 32.34, 3 Dave Daly 35.50. M65: 1 Anthony Martin 39.41, 2 Brendan Keane 40.50, 3 Jim Callan 41.29. M70: 1 Terry Mee (Donare) 38.23, 2 John Fitzsimons (Crusaders) 53.01, 3 John Brady 53.07.
Women: 1 Laura Shaughnessy (DSD) 27.53 , 2 Siobhan O’Doherty (Borrisokane) 28.19, 3 Annette Kealy (Raheny Shamrock, W45) 29.57, 4 Sinead Whitelaw 30.34, 5 Natalie Mianao 30.47, 6 Ilona McElroy (Crusaders, 30.55, 7 Donna Mone 31.13, 8 Zoe Quinn (W40) 31.58, 9 Tara Kennedy Monks (W40) 32.11, 10 Kieran Roche 33.06: W40: 3 Elaine McNulty 34.14. W45: 2 Angea Eustace 35.34, 3 Rose Kidd 37.16. W50: 1 Adrienne Atkins 35.03, 2 Josephine Killeen 35.42, 3 Anita Bolton 36.20. W55: 1 Margaret O’Friel40.31 (39.06); 2 Maree Dowling 41.11 (38.47), 3 Eileen Rowland 541.38 (40.05). W60: 1 Nuala Reilly (Drogheda and Dist) 37..05, 2 Mary Jennings (Waterford AC) 40.09 (39.48), 3 Mary Nolan Hickey 45.02 (43.26). W65: 1 Mary Lynch 38.04, 2 Eileen O’Brien (Lucan Harriers) 40.55, 3 Carol Lynch (Sportsworld) 43.25.

Dublin Pride Run 5km, Phoenix Park ( 542 entries; www.myrunresults.com)
Men: 1 Owen Fletcher (Dunboyners) 17.24, 2 Evan Scully (Dunshaughlin AC) 17.52, 3 Dominick Branigan (HubSpot) 18.17. Women: 1 Kate O’Neill (MSB) 18.31, 2 Sarah Fay (MSB) 20.14, 3 Suzy Macken 20.40.

RunWest Ballyhaunis 8km (Full results www.mayoac.com)
Men: 1 Ger Hartnett (Tuam AC) 29:37, 2  Brendan Hession (Mayo AC) 29:49, 3 Seán Murphy (Mayo AC) 30:25. M55: 1 John Dalton (Ballinlough) 32:11. U19 Joshua Webb 42:15.
Women: 1 Kathy Gleeson (Claremorris) 31:17, 2 Pauline Moran (Mayo AC) 36:12, 3 Angela McCann (Mayo AC) 38:36. W50 Catherine Coyle (Swinford AC) 41:54. U19 Leah Johnson 38:29 .
Ballyhaunis Fit4Life: Men Justin McDonagh 37:07. Women: 1 Eileen Donnellan 43:23, 2 Karen Clancy 43:25 3 Siobhán Conlon 46:23
Local Man and Woman:  The Pat Cribben Trophy was presented by Frank Greally editor Irish Runner, to Cormac O’Connor 36:50 and  Brenda Krusenova (LGFA) 41:11.

Friday June 16

Braveheart Trail 5km Trim (704 finishers: www.popupraces.com).
Men: 1 Jack McGowan 26.09, 2 David O’Connor Celbridge) 16.12, 3 Brian McCluskey (NER, M40) 16.16, 4 Sean Murphy (Trim, M45) 16.20, 5 Gerard Heery (St Brigid’s, M45) 16.38, 6 Kevin Baker (Mullingar Hrs) 16.44. U20: 1 Ciaran Leech (Na Fianna)18:07; 2 Liam Murray (Bohermeen)18:31 3 Eoin Reidy (St Coca’s)19:16. M40: 1 Cormac Minnock (Na Fianna)18:11; 2 Liam Cunningham (Fr Murphy’s)18:20, 3 Brian Rodgers (Dunshaughlin AC)19:24. M45: 3 Andrew Revington  (Trim AC)19:01. M50:  1 Phelim Glynn (Dunboyne)17:30; 2 David O’Connell (Bohermeen)18:01, 3, Matthew Glennon (Mullingar Hrs) 18:34. M55: 1 Paddy Mangan (Dunshaughlin AC) 19:07; 2 Mike Boyle (Herne Hill Harriers) 19:07. M60: 1 Patsy Fitzsimons (South O’Hanlon) 21:32, 2 David Brady (Bohermeen AC) 21:53.

Women: 1 Laura Buckley (Dunboyne) 18.43, 2 Linda Fahy (Dunshaughlin, W45) 20.07, 3 Maire Hegarty 20.20, 4 Bridget Clarke (Na Fianna, W50) 20.52, 5 Bridget Daly 21.08, 6 Sinead Clavin  (St Brigid’s, U20) 21:17. U20:  2 Hannah Gilligan (Trim AC) 21:44,  3 Leonie Foran (St Coca’s) 25:16. W40: 1 Lynda Gormley (St Coca’s) 21:22; 2 Michelle O’Halloran (Mullingar Harriers) 22:00, 3 Irene Curley (Trim AC) 23:15. W45: 1 Siobhan McCarthy (Mullingar Hrs) 21:27, 2 Maggie Higgins (Na Fianna) 22:25; 3 Helen Hartnett (Trim AC )22:40. W50: 2 Maureen Getty (St Brigid’s) 23:05, 3 Annmarie McCloskey (Na Fianna) 23:26. W55: 1 Bernadette Kavanagh (Trim AC) 23:11; 2,Linda Gunning (Bohermeen) 24:07. W60:1 Nuala Reilly (Drogheda & Dist) 22:57, 2Philomena Bradley 30:10.

Michael Cahill 5km

Men: 1 William Stephens 16.24, 2 Denis Shanahan 16.45, 3 Dermot Hayes 17.06. Women: 1 Madeleine Loughnane (Thurles Crokes, W35) 19.13, 2 Aine Roche 19:53, 3 Laura Armstrong 20.41.

Dungarvan Leader Dromana 5
Men: 1 Damian Murphy (West Waterford AC) 26.33, 2 Kevin O’Leary (East Cork AC) 26.57, 3 Trevor Power (Waterford AC) 27.33, 4 Mark Rowe (West Waterford AC) 28.12, 5 Alexis Granneau (France) 28.18. Teams – 1 Waterford AC (C Shiels, D Colbert, C Walsh), 2 W Waterford M Keogh, K Kenneally, P Fitzgerald.
Women: 1 Maeve Fenton (Dooneen AC) 32.37, 2 Kate Veale  (West Waterford AC) 34.09, 3        Sandra Prendergast (West Waterford AC)     34.50, 4 Stephanie Isley 36.44, 5 Rachel Phelan 37.16. Teams – West Waterford A (A Drennan, K Ryna, A Dunford), 2 W Waterford B (B Coffey, C Kennedy, O Power).

, , , , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply